Sepetim (0) Toplam: 0,00TL
Hava Savunma Sanayinin Ekonomik Analizi Şennur Sezgin

Hava Savunma Sanayinin Ekonomik AnaliziTürkiye İngiltere Karşılaştırması

Liste Fiyatı : 16,20TL
Taksitli fiyat : 9 x 1,98TL
Havale/EFT ile : 15,88TL
Hava Savunma Sanayinin Ekonomik Analizi
Hava Savunma Sanayinin Ekonomik Analizi Türkiye İngiltere Karşılaştırması
Nisan Kitabevi - Akademik
16.20

ÖNSÖZ

Bu kitap benim çocukluğumun geçtiği Eskişehir’den etkilenerek ilgilendiğim bir konudur: Havacılık ve Hava Savunma Sanayi. Eskişehirli olanlar çok iyi hatırlarlar bazı günler sabahın ilk ışıkları daha doğmadan uçakların gürültüleriyle uyanırdık. Diğer bazı günlerde tam dersin ortasında güçlü uçak sesleri derslerimizi bölerdi. O zamanlar bu sesler bana çok normal gelir ve yaşamın bir rutini kabul edilirdi. Ama bu seslerin her şehirde duyulmadığını çok daha sonraları öğrendim.


Havacılık endüstrisi hava ve uzay ile ilgili makinaları üreten sanayi koludur, dolayısıyla yüksek teknolojiye dayanan ve çok hızlı gelişen bir sektördür. İnsanların uçma isteği çok eski çağlara dayansa da ilk uçağın 1900’lü yılların başında yapıldığı bilinmektedir. Artık bu tarihten sonra bu sektörde baş döndürücü bir hızda ilerleme sağlanmıştır. Bu sektörde faaliyet gösteren firmalar genellikle ticari uçak, savunmaya yönelik savaş uçakları ve uzay araçları üretmektedirler. Dolayısıyla da her zaman ileri teknolojiye yönelik bir sektördür. Biz bu kitapta özellikle Türkiye’nin bu sektördeki dünyadaki yerini belirleyip, hava savunma sanayinde kat ettiği yolu göstermeyi amaçladık. Bunu gerçekleştirmek içine öncelikle Türkiye’deki havacılık sanayinin tarihsel sürecine yer verip, bu konudaki en önemli firması olan TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş (TAI)) ele alınmıştır. Daha sonra bu firma Avrupa’nın en iyilerinden olan İngiliz BAE Systems (İngiliz Havacılık ve Uzay Elektronik Sistemleri) firması ile karşılaştırılmıştır.


Bu kitabın çalışma aşamasında her türlü bilimsel desteği veren sayın Prof. Dr. Keith Hartley’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Ayrıca, bu kitaba hem fikirsel hem de teknik anlamda katkıda bulunan sayın Prof. Dr. Selami Sezgin’e teşekkürü borç bilirim. Son olarak ise, ilham kaynağım olan kızlarım Başak ve Gonca’ya bana verdikleri manevi destek ve mutluluk için teşekkür ederim.

Eskişehir, Temmuz 2017

Kapat